Print This Post Print This Post

آیا جایز است به جای زنجیر زنی و سینه زنی در روز عاشورا گل پخش کنیم و کارت هایی که در آن روایات از امام حسین (ع) نوشته شده است بنویسیم و به مردم بدهیم.

سوال:  آیا جایز است به جای زنجیر زنی و سینه زنی در روز عاشورا گل پخش کنیم و کارت هایی که در آن روایات از امام حسین (ع) نوشته شده است بنویسیم و به مردم بدهیم.

پاسخ از شیخ حامد سلطانیان: 

برای جواب این سوال به دفاتر مراجع تقلید مراجعه شود.  اما نکات زیر را در نظر بگیرید:

هنگامی که جنایاتدر سراسر جهانرخ می دهد اخبار آنجنایاتدر سراسر جهان پخشمی شود.  بطور مثال، هنگامی که داعش به قتل رساندند، تجاوزو غارت کردند، اخبا ر در مورد شیوه هایگردن زدنآنها، تجاوزشان به زنان و غیره درجهت بدست آوردن احساسات مردم در سراسر جهان پخش شد تا بدینوسیلهعواطف مردم را بیدار نموده تا مردم شرایط قربانیان را احساس کنند و اقدامی صورت گیرد.

اگر به جای گسترش این اخبار، شکلات و گلهایی همراه با کارتهایی حامل نوشته های افراد مشهور داده میشد، این کار در جهت واقعه ای که اتفاق می افتاد باعث به جنبش آوردن مردم نمیشد ونمیتوانستند همدردی و جانبداری آنان رابرای قربانیان بدست آورند.  در واقع درجهت خلاف آن عمل میکرد و پیغام و رسالت فجایع و جنایات گم میشد.

عاشورا امام حسین(ع)روزی است که کسانی که عاشقامام حسین(ع) هستند بایدسوگواری  کنند برای بدترین مصیبت در تاریخ کهدر موردبهترین ها در میان انسانهارخ داده است.  آنان باید عشق خود به امام حسین (ع) و مصیبت وارده به خودشان را به سبب از دست دادن او از طریق عزاداری به نمایان بگذارند تا دیگران ببینند که چگونه  عمل وحشیانه قتل او و یارانش صورت گرفته.  در طول سال روز های بسیار زیادی مثل روز میلاد  امام حسین (ص) وجود دارد که به عاشقان امام حسین (ص) این فرصت را میدهد تا بتوانند گل پخش کنند و کارهایی انجام دهند که بیشتر برای جشنها  مناسب است تابرای مراسمعزاداری.

انشاءالله خداوند تعالی اسم ما را از عزاداران امام حسین بنویسد.

سؤال: هل یجوز فی یوم عاشوراء أن نقوم بتوزیع الزهور مع بطاقات فیها أحادیث عن الإمام الحسین علیه السلام بدلا من اللطم و ضرب الزنجیل؟

جواب سماحة الشیخ حامد سلطانیان:

للإجابة على هذا السؤال لابد لکل مکلف أن یرجع  لمرجعه  ولکن هنالک أمر ینبغی الالتفات إلیه:

عندما تحدث جرائم ضد الانسانیة فی العالم نرى أن جمیع وکالات الأنباء و وسائل الاتصال تتناقل تلک الأخبار.
على سبیل المثال : حینما تقوم داعش بممارسة جرائم فضیعة کقطع الرؤوس و الاعتداء على النساء ینشر الناس ذلک من أجل إثارة عواطف الرأی العام ولیعرفوا معاناة الضحایا فیسعوا لإنقاذهم.
لکن لو افترضنا أنهم وزعوا الزهور و الحلویات مع بطاقات تحمل أقوال العظماء هل کان ذلک سیؤدی إلى إثارة العواطف و هل کان سیوجد من یواسی الضحایا و یسعى لرفع المعاناة عنهم؟. بالطبع لا بل لأدى ذلک إلى نتیجة عکسیة  إذ لن یوجد من یستمع إلى صوت الضحایا و یلتفت الى معاناتهم.

إن لیوم عاشوراء خصوصیة توجب على کل من یحب الإمام الحسین علیه السلام أن یقیم العزاء و الحداد مواساة له لأن حادثة کربلاء أسوأ حادثة على الإطلاق لأفضل رجل على الإطلاق. وإظهار الحزن والعزاء علیه وعلى أهل بیته و أنصاره أقل ما یجب على کل محب لیعرف الآخرون بأیة طریقة وحشیة قد قتلوا.

هنالک أیام  عدیدة طوال السنة کیوم مولد الإمام الحسین علیه السلام یمکن للراغبین أن یوزعوا الزهور فیها فهذا العمل یناسب الأعیاد لا أیام الحزن و الحداد.

نسأل الله تعالى أن یجعلنا فی قائمة من یقیم العزاء للإمام الحسین علیه السلام

ارسال نظر غير فعال است.

تصاویر فاطمیه در سایت Flickr - مشاهده کل تصاویر

تقویم فعالیت های سایت

آبان ۱۳۹۴
ش ی د س چ پ ج
« مهر   آذر »
 ۱
۲۳۴۵۶۷۸
۹۱۰۱۱۱۲۱۳۱۴۱۵
۱۶۱۷۱۸۱۹۲۰۲۱۲۲
۲۳۲۴۲۵۲۶۲۷۲۸۲۹
۳۰  
.
© هیئت خیریه فاطمه زهرا صلوات الله علیها تمامي حقوق براي اين سايت محفوظ مي‌باشد.