Print This Post Print This Post

دسته بندی شده | تندرستی, خانه و تندرستی

دود غیر مستقیم سیگار- محیط آلوده به دود سیگار ( قرار گرفتن درمعرض دود سیگار دست دوم- ویا دود سیگار جانبی)

بقلم: دکتر آمنه خاتمی

قبل از خواندن مقاله به تعاریف زیر دقت کنید:

قسمت پایین مجراهای تنفسی شامل: نای- نایژه ها- کیسه های هوایی و ششها میباشد.

قسمت بالای مجراهای تنفسی شامل: بینی- حنجره- سینوسها- دهان و حلق میباشد.

هوای آغشته به دود سیگار ویا در معرض دود سیگار دیگران قرار گرفتن (دود سیگار دست دوم) میتواند عامل مستقیم بیماریهای ریوی در بزرگسالان و کودکان باشد.

دود سیگار دست دوم به میزان قابل توجهی مسبب مرگ و میر در بزرگسالان (بطور مثال سرطان ریه، lung cancer) میباشد. همچنین دود سیگار دست دوم عامل بسیار مهم در صدمه (آسیب) به ریه در بزرگسالان غیر سیگاری بوده که مسبب کاهش فعالیت ریه، سختی در انجام فعالیتهای بدنی ، افزایش تولید خلط سینه ، سرفه و تنگی نفس و نارحتی قفسه سینه میشود.

 در معرض  دود سیگار دست دوم بودن در کودکان نیزبا افزایش خطر عفونت در قسمت پایین دستگاه تنفسی مثل برونشیت و ذات الریه همراه است  و به همان میزان سبب به مخاطره انداختن قسمت بالای دستگاه تنفسی در مقابل عفونتهامثل سرما خوردگی و عفونت گوش میشود.

احتمال بستری شدن فرزندان والدین سیگاری در بیمارستان بخاطرعفونت قفس سینه در مقایسه با کودکان والدین غیر سیگاری بالاتر است.  این کودکان تجربه عود نمودن خس خس سینه را به دفعات خواهند داشت.

عود کردن عفونتهای گوش باعث افزایش خطربیماری مزمن تجمع چرک و مایعات در پشت پرده گوش شده (glue ear) که عامل نارساییهای شنوایی است که این خود میتواند متعاقبا منجربه ضعف یاد گیری در دوران مدرسه شود.

دود سیگار دست دوم همچنین باعث کاهش فعالیت ریه و افزایش خطر بیماری آسم (تنگی نفس، asthma) میشود.  در کودکان مبتلا به آسم هنگامی که در معرض دود سیگار قرار میگیرند علائم این بیماری شدت یافته و مکررا اتفاق می افتد.

اضافه بر اثر دود سیگار دست دوم بر مجرای تنفسی، دود سیگار دست دوم از عوامل افزایش خطر بیماریهای عفونی دیگر شامل مننژیت مننگوکوکی (meningococcal meningitis) و ناراحتی معده و روده (بیماریهای اسهالی، gastro-enteritis) میشود.

اثر دراز مدت دود سیگار در کودکی شامل تداوم در بیماریهای ریوی مثل آسم است که بعلاوه خطر استفاده و اعتیاد به سیگار را در دوران جوانی و بزرگسالی افزایش میدهد.

این نکته را هم نباید فراموش کنیم که تاثیر دود سیگار دست دوم بر نوزاذان ازقبل از بدنیا آمدن شروع میشود.  و اثرات منفی آن نیز قبل از تولد مشخص است.  ازمهمترین عوارض متداول مربوط به سیگار دردوران حاملگی بدنیا آمدن زودرس و رشد کم نوزاد است.

نوزادانی که زودرس بدنیا آمده اند و یا وزن آنها در هنگام تولد در مقایسه با مدتی که در رحم مادر بوده اند کم بوده، بیشتر در معرض خطر بیماریهای عفونی و عوارض دیگر در دوران نوزادی، و همچنین آسم و بیماریهای ریوی در دوران کودکی قرار میگیرند.

 

عوامل مخاطره آمیز:

اثر دود دست دوم سیگار در بچگی هنگامی که مادر سیگاری است بطور کلی برای فرزندان بسیار مخاطره آمیز بوده که احتمالا بدلیل تماس و نزدیکی مادر به فرزند است.

مضرات دود دست دوم سیگار در سنین کودکی بسیار بیشتراست که احتمالا به دلیل افزایش نزدیکی با والدین است و بر اثر مرور زمان کاهش خواهد یافت.  بعلاوه ریه ها و دستگاه ایمنی نوزادان و کودکان هنوز رشد کافی نیافته است.

شدت این عوارض مستقیما وابسته به میزان تماس با دود سیگار دست دوم است.  بطور مثال اثر والدین سیگاری بیشتر از اثر پدر و یا مادر بزرگ سیگاری و یا سایر بستگان میباشد.  همچنین سیگار کشیدن در داخل خانه و ماشین اثر بیشتری نسبت به سیگار کشیدن در خارج از خانه و یا خارج از ماشین دارد، مخصوصا در خانه های کوچک و یا پرجمعیت.

 

راه چاره:

درمان بیماریهای مرتبط با دود سیگار (عود کردن عفونت سینه، عفونت گوش، آسم  و بیماریهایی که سبب خس خس میشوند) بر پایه جلوگیری از در معرض قرار گرفتن دود سیگار استوار است.

اولین قدم در کاهش اثر دود سیگار دست دوم، عدم استفاده از سیگار در داخل خانه و ماشین میباشد.  ونباید فقط محدود شود به زمانی که بچه ها هستند بلکه باید همیشه درخارج از خانه یا ماشین باشد زیرا دود سیگار در بین بافت فرشها و برروی مبل و پرده می نشیند.

در خانواده هایی که دارای فرزندان درسنین کم میباشند بدلیل وابستگی و تماس نزدیک والدین با آنها، اگر والدین سیگاری بتوانند لباس جداگانه ای دردسترس داشته باشند که در هنگام سیگار کشیدن در خارج از خانه به تن کنند و هنگام ورود به خانه آن را از تن در آورند، کودکان کمتر در معرض مضرات دود سیگار دست دوم که داخل لباس میشود خواهند بود.

در واقع بهترین راه چاره برای بزرگسالانی که در تماس با کودکان هستند، ترک سیگار است.  راه های مختلفی برای ترک سیگار وجود دارد در بعضی از انها میتوان از روش جایگزینی نیکوتین استفاده کرد ( بطور مثال وصله یا تکه نیکوتینی (nicotine patches)، آدامس های نیکوتینی (nicotine gum) ویا مواد استنشاقی).

راه های دیگر شامل مشاوره و رفتاردرمانی میباشد که هرفرداز طریق دکتر خانواده  بسته به خصوصیات خود میتواند مناسبترین راه را انتخاب کند.

بهترین راه حل این است که ترک سیگار باید قبل از حاملگی صورت بگیرد زیرا که سیگار کشیدن در دوران حاملگی مضرات بسیاری را برای مادر و نوزاد به همراه دارد.

© هیئت خیریه فاطمه زهرا صلوات الله علیها. تمامی حقوق برای این سایت محفوظ می‌باشد.

 

ارسال نظر غير فعال است.

تصاویر فاطمیه در سایت Flickr - مشاهده کل تصاویر

تقویم فعالیت های سایت

تیر ۱۳۸۹
ش ی د س چ پ ج
« خرداد   مرداد »
 ۱۲۳۴
۵۶۷۸۹۱۰۱۱
۱۲۱۳۱۴۱۵۱۶۱۷۱۸
۱۹۲۰۲۱۲۲۲۳۲۴۲۵
۲۶۲۷۲۸۲۹۳۰۳۱  
.
© هیئت خیریه فاطمه زهرا صلوات الله علیها تمامي حقوق براي اين سايت محفوظ مي‌باشد.